Tysiące Ukraińców zostało zamordowanych. Ponad 8 milionów ukraińskich uchodźców zostało zmuszonych do ewakuacji poza tereny własnego państwa. Kolejne 8 milionów emigrowało do chwilowo bezpieczniejszych części kraju. Wśród nich znalazło się wielu studentów prawa i praktykujących prawników, których nagła ucieczka w nowe regiony pozostawiła bez pracy i szans na dalszy rozwój. Ci zaś którzy pozostali nie mogą rozwijać się zawodowo przez zagrażające im działania wojenne.
Z tego właśnie powodu Center For American Studies (część Center for American & European Studies, czyli amerykańskiej fundacji non-profit działającej w Ukrainie, Polsce, Hiszpanii, Niemczech, Austrii, Szwajcarii i Włoszech) organizuje zbiórkę mającą na celu organizację w 100% darmowego programu podyplomowych studiów prawniczych LL.M skierowanego do ukraińskich prawników i studentów prawa, pragnących i zasługujących na rozwój zawodowy pomimo toczącej się w ich ojczyźnie wojny.
Program organizowany jest przez Center For American Studies we współpracy z Wydziałem Prawa Zachodnioukraińskiego Uniwersytetu Narodowego, Wydziałem Prawa Użhorodzkiego Uniwersytetu Narodowego oraz Zakarpacką Izbą Adwokacką.
Make your contribution via check to Ukrainian American House (UA House) headquartered in Rancho Cordova, California (a non-profit 501(c)(3) supporting organization and fiscal agent for the Center for American Studies). Checks should be marked „For Ukrainian legal education”
Your charitable contribution to the Ukrainian American House will be tax-deductible in accordance with U.S. law (www.uahouse.org)
Donations should be made payable to “Ukrainian American House”, marked „for Ukrainian legal education”, and sent to UA House’s office in Rancho Cordova, California:
Ukrainian American House
Ukrainian Legal Education
11290 Point E Dr., Ste. 215
Rancho Cordova, CA 95742
Not only will you have a chance to enjoy some food and drinks, but you will also have the opportunity to meet hosts and patrons of the Program in person.
RSVP via e-mail to Valery Loumber at [email protected] by Sunday, April 23rd.
CEL ZBIÓRKI:
Amerykańskie programy LL.M. zwykle kosztują od 270,000 do 400,000 zł na studenta (uwzględnić należy ogromne roczne koszty życia w Stanach Zjednoczonych). Takie koszty sprawiają, że programy LL.M. są całkowicie nieosiągalne dla obywateli Ukrainy. W kwocie, która na amerykańskiej ziemi pozwoliłaby wykształcić jedynie dwóch-trzech (2 lub 3) studentów z Ukrainy, nasz Program zapewni kształcenie dla pięćdziesięciu (50)! Co istotne, udział w Programie pragniemy umożliwić uczestnikom ze wszystkich środowisk, w szczególności tym najbardziej tego potrzebującym ze względu na sytuację finansową oraz dotknięcie wojną.
W ramach programu położymy nacisk na dwa główne obszary: międzynarodowe prawo prywatne (w tym m.in. międzynarodowe transakcje handlowe, zasady ładu korporacyjnego, transgraniczne postępowania upadłościowe) oraz praktyczne umiejętności prawnicze i językowe (pisanie pism procesowych, sporządzanie umów w języku angielskim, negocjacje, arbitraż, mediacje). Program obejmuje również kursy ściśle adresujące powojenne restytucje i przeciwdziałanie korupcji podczas implementacji programów krajowej i międzynarodowej pomocy finansowej.
Każdy z kursów w ramach programu – w zależności od przedmiotu – potrwa od 10 do 40 godzin. Ramy czasowe dla pierwszej edycji programu to styczeń 2024 – grudzień 2024. Z przyczyn logistycznych przyjmiemy maksymalnie 40-50 studentów. Taki rozmiar grupy pozwoli na interaktywny i stymulujący format zajęć.
Ponieważ program jest w 100% bezpłatny dla obywateli Ukrainy, kryteriami przyjęcia będą: (a) motywacja do rozwoju zawodowego zaprezentowana w liście aplikacyjnym w połączeniu z trudną sytuacją ekonomiczną oraz (b) chęć wspierania Ukrainy podczas wojny, jak i po wojnie (np. poprzez pomoc prawną pro bono dla ofiar konfliktu). Cały program będzie prowadzony on-line w języku angielskim (format ten znajduje uzasadnienie ze względu na wywołane wojną rozbicie geograficzne obywateli Ukrainy).
W celu weryfikacji zdobytej wiedzy, indywidualne kursy będą kończyć się odpowiednimi egzaminami prowadzącymi do uzyskania dyplomu LL.M..
Prawnicy stanowią fundament każdego nowoczesnego, demokratycznego państwa prawa. Ukraina nie jest wyjątkiem. Dobrze wykształceni i doświadczeni prawnicy będą stanowić motor napędowy odbudowy powojennej Ukrainy. Ich rola będzie kluczowa zwłaszcza w obszarach takich jak bezpośrednia pomoc prawna ofiarom wojny, dochodzenie odszkodowań czy zwalczanie korupcji podczas pozyskiwania zewnętrznych środków na odbudowę kraju. Silne i wykształcone środowisko prawnicze Ukrainy pomoże jej spełnić kryteria dołączenia do Unii Europejskiej.
Wykładowcy prowadzący zajęcia w toku programu LL.M. to prawnicy i profesorowie prawa – absolwenci najlepszych amerykańskich uniwersytetów, takich jak Harvard, Princeton, Stanford, Yale, Columbia, etc. Wielu z nich prowadzi w Center For American Studies regularnie zajęcia. Kadra ta daje gwarancję najwyższej jakości prowadzonych w czasie rzeczywistym zajęć.
Program jest bezpłatny dla uczestników, więc koszty spadają na nas – organizatorów. Koszty te to m.in.: wypłaty dla prowadzących z USA, obsługa platformy do nauczania i serwera do przechowywania materiałów, koszty promocji i opieki IT, wynagrodzenia dla personelu koordynującego aspekty logistyczne i administracyjne, opłaty związane z utrzymaniem cyber-bezpieczeństwa oraz księgowością, i inne .
Center For American & European Studies jest amerykańską fundacją non-profit działającą w Polsce, Ukrainie, Hiszpanii, Niemczech, Austrii, Szwajcarii i Włoszech. We wszystkich tych krajach realizujemy misję nauczania praktycznych prawniczych umiejętności, wychodząc z założenia, że kontynentalne systemy edukacji są przestarzałe i niedostosowane do wymogów stawianych prawnikom w toku realnej codziennej praktyki.
Zakarpacka Izba Adwokacka – stawiana za wzór dla wielu innych izb prawniczych na Ukrainie – to Izba torująca drogę dla nowoczesnej edukacji prawniczej na Ukrainie. Jest to miejsce synergicznej współpracy uznanych i doświadczonych ukraińskich prawników z ich młodymi i kreatywnymi podopiecznymi. Efekt finalny to nowoczesne i praktyczne podejście do praktyki i nauczania prawa.
Zachodnioukraiński Uniwersytet Narodowy (West Ukrainian National University) jest wiodącą ukraińską instytucją edukacyjną, kształtującą ducha, pasję i dyscyplinę przyszłych ukraińskich intelektualistów, profesjonalistów i liderów. Zachowując ducha rywalizacji wśród swoich studentów, Uniwersytet zaliczany jest do niezłomnych współtwórców ukraińskiej tożsamości.
Wydział Prawa Uniwersytetu Użhorodzkiego to jeden z kluczowych ośrodków ukraińskiej edukacji prawniczej. Stawia on nacisk na dogłębny rozwój kompetencji z zakresu prawoznawstwa, prawa międzynarodowego i stosowania prawa. Wydział starannie pielęgnuje wartości takie jak tolerancja, wolność słowa i swoboda akademickiego dyskursu. Objawia się to w tętniących życiem aktywnościach studenckich i integracyjno-naukowych Wydziału.
Luke Darby Bartosik, współzałożyciel i Dyrektor Wykonawczy programu LL.M., to obywatel zarówno Polski, jak i Stanów Zjednoczonych. Z determinacją wspiera Ukrainę. Dzięki doświadczeniu zdobytemu w kancelariach prawnych w Stanach Zjednoczonych i Polsce oraz studiach prawniczych po obu stronach Atlantyku, jest w stanie trafnie diagnozować wady i zalety edukacji prawniczej w Europie Środkowo-Wschodniej. Ma 8 lat doświadczenia w tworzeniu i zarządzaniu programami edukacyjnymi (w tym programem LL.M na Catholic University of America Columbus School of Law w Waszyngtonie).
Valery Loumber, współzałożyciel i Dyrektor ds. prawnych programu LL.M, to obywatel zarówno Stanów Zjednoczonych, jak i Bułgarii. Od wielu lat aktywnie wspiera Ukrainę. Jest prawnikiem z rozległym 21-letnim doświadczeniem w sporach gospodarczych, postępowaniach odwoławczych, sporach upadłościowych, skomplikowanych federalnych postępowaniach cywilnych oraz niewypłacalnościach i oszustwach finansowych. Valery jest Partnerem kancelarii Gavrilov & Brooks dysponującej biurami w Los Angeles i Sacramento (Kalifornia), reprezentującej spółki i osoby fizyczne w szerokim zakresie spraw.
Christopher R. Kelley, Dyrektor Akademicki programu LL.M. jest profesorem prawa na University of Arkansas School of Law oraz profesorem wizytującym na Narodowym Uniwersytecie im. Tarasa Szewczenki w Kijowie. Pracował m.in. w biurze Prokuratora Generalnego stanu Minnesota oraz wiodących amerykańskich kancelariach prawnych, w tym Arent Fox i Lindquist & Vennum. Kelley jest ekspertem z zakresu pisania prawniczego, negocjacji i rządów prawa. Wykładał wielokrotnie w Polsce, Ukrainie, Białorusi, Kazachstanie i Litwie.
Lilya Kurii, Dyrektor Zarządzająca programu LL.M., jest doktorem ekonomii oraz magistrem międzynarodowych stosunków gospodarczych. Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu badań naukowych i zarządzaniu projektami. Pełniła funkcję eksperta dla Ukraińskiej Fundacji Kultury i Projektu EU4Culture. Jest absolwentką programu stypendialnego Departamentu Stanu USA. Jako Country Director Center For American Studies Ukraine, Liliya będzie zarządzać programem i nadzorować jego przebieg.
Sebastian Rogalski jako Dyrektor ds. Marketingu kieruje promocją programu LL.M. Wykształcenie zdobywał w obszarze stosunków międzynarodowych i zarządzania. Jego kilkuletnie doświadczenie w organizacji międzynarodowych programów akademickich w połączeniu z grafiką komputerową, montażem filmów i social media marketingiem sprzyja realizacji misji non-profit Center For American Studies. Sebastian będzie nadzorował promocję programu celem znalezienia oraz wyboru najbardziej zasługujących kandydatów.
Specjalista ds. PR i Fundraiser programu LL.M., to działacz i społecznik oraz sympatyk sprawy ukraińskiej. Swoje kilkuletnie doświadczenie w sektorze publicznym zdobywał m.in jako Wiceprzewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta w Rabce-Zdroju, Radny Wydziałowej Rady Samorządu Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego i jako Event Manager w stowarzyszeniu ThinkVile-Miasto Pomysłów. Swoją energię wykorzystuje w pozyskiwaniu funduszy oraz partnerstw na rzecz programu LL.M.